To ważny tydzień dla rynków! Koniec podwyżek stóp w USA?
Przewaga informacyjna to jedna z kluczowych rzeczy, o jaką dobry inwestor powinien zadbać, aby osiągać zysk. W nadchodzącym tygodniu zaplanowano szereg wydarzeń, które mogą spowodować gwałtowne reakcje cen na rynkach finansowych. Co z inflacją w USA? Czy brytyjska gospodarka poradzi sobie z cyklem podwyżek stóp procentowych? Dane z Chin mogą wskazywać na deflację!
Choć lato jest z reguły nudnym okresem na rynku kapitałowym, lipiec i sierpień 2023 roku wydają się łamać ten schemat. Wynika to oczywiście z sytuacji międzynarodowej i wynikających z niej konsekwencji ekonomicznych. Tylko w tym tygodniu nastąpi szereg wydarzeń, które mogą zadecydować o dalszym kierunku rynków.
Inflacja w Stanach Zjednoczonych
Dane makroekonomiczne z największej gospodarki świata są nierzadko kluczowe w decyzjach inwestorów. W czwartek zostaną opublikowane najnowsze dane o inflacji w USA. Dowiemy się, czy nadal działa presja spadkowa, a co za tym idzie – czy FED będzie kontynuował podnoszenie stóp procentowych. Jeżeli inflacja będzie niższa, niż przewidywana, możliwe że amerykańscy decydenci wstrzymają się z kolejna podwyżką stóp. Dane o inflacji będą ważne z perspektywy wycen na rynku akcji oraz obligacji, które osiągnęły w ubiegłym tygodniu kolejne maksima.
Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii
Coś dla tych, którzy często zawierają pozycje na tzw. „kablu”, czyli parze GBP/USD. W przyszły piątek opublikowane zostaną dane o PKB Wielkiej Brytanii za II kwartał. Zgodnie z oczekiwaniami Produkt Krajowy Brutto Zjednoczonego Królestwa ma nieznacznie wzrosnąć. Inwestorzy stawiają na stagnację. W maju (tj. dane za I kwartał) – wbrew oczekiwaniom – gospodarka na Wyspach skurczyła się w mniejszym stopniu, niż przypuszczano.
Bank Anglii podniósł stopy procentowe w Wielkiej Brytanii do najwyższego od 15 lat poziomu 5,25% w ubiegły czwartek, co było 14. podwyżką z rzędu, i ostrzegł, że koszty pożyczek prawdopodobnie pozostaną „przez jakiś czas” wysokie. W październiku ub. r. inflacja Wlk. Brytanii osiągnęła rekordowy od 41 lat poziom 11,1 proc. W czerwcu tego roku wyniosła 7,9 proc., ale to wciąż największy wzrost cen wśród głównych gospodarek globu.
Inflacja w Chinach
W Kraju Środka problemy są częściowo tożsame z tymi na Zachodzie. Kraje Zachodnie jako główny klient Chin decydują o popycie na wytworzoną w chinach podaż produktów i usług. W pierwszym kwartale chińska gospodarka mocno odbiła po poluzowaniu obostrzeń COVID-owych. Później jednak zwolniła ze względu na spadek popytu w kraju i za granicą.
W przeciwieństwie do Zachodu – problemem w Chinach nie jest inflacja, a deflacja. W środę Chiny opublikują dane o lipcowej inflacji. Zgodnie z oczekiwaniami, dane powinny pokazać spadek cen.
Niemcy i Strefa Euro
W poniedziałek pojawią się z kolei dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Od II kwartału 2023 roku gospodarka naszego zachodniego sąsiada znajduje się w stagnacji. Oczekuje się, że najnowsze dane pokażą spadek produkcji przemysłowej za Odrą. Ma to wynikać ze słabej siły nabywczej, wysokich stóp procentowych i małego portfela zamówień niemieckich fabryk.
(Źródło: Reuters)