Gdzie kopać kryptowaluty?

W jaki spoób możemy kopać kryptowaluty
Foto: Pexels

Coraz więcej ludzi na świecie marzy o tym, aby się wzbogacić, dlatego poszukują wiedzy na temat jak kopać kryptowaluty. Często szukasz zarobku w internecie, ale też i często okazuje się, że to pułapka, której konsekwencje trudno przewidzieć. W tym artykule możesz przeczytać, jak się wzbogacić nie na ankietach czy sprzedaży, a na kryptowalutach.

Temat już gdzieś Ci się przewinął, a nie wiesz, jak się za niego zabrać? Postaramy Ci się wytłumaczyć, jak się za to zabrać i gdzie kopać kryptowaluty? Na pewno słyszałeś już o najbardziej znanej kryptowalucie, jakim jest bitcoin. Posłużymy się nią, jako przykładem w tym artykule.

Aby zająć się kopaniem bitcoinów, potrzebujesz smykałki do majsterkowania oraz kilku kart graficznych. Aby to wszystko przyniosło większe efekty będziesz potrzebować wydajnych kart, to one stanowią podstawę do kopania. Najlepiej przy tym wybrać karty np. GTX 1070 NVIDIA.

Na czym polega kopanie bitcoinów?

Kopanie bitcoinów to proces, w którym nowe bitcoiny są wprowadzane do obiegu, ale jest to również istotny element rozwoju blockchain. Jest wykonywany przy użyciu bardzo zaawansowanych komputerów, które rozwiązują niezwykle złożone zadania matematyczne

Ten proces jest żmudny, kosztowny i tylko czasem daje satysfakcję. Niemniej jednak kopanie ma magnes przyciągający wielu inwestorów zainteresowanych kryptowalutami, ponieważ „wydobywcy” są nagradzani za swoją pracę tokenami. Całe zainteresowanie z tym związane, może być spowodowane właśnie poprzez to, że wiele osób postrzega wydobycie bitcoinów jako niemal mannę z nieba. A jeśli lubisz tego typu technologie, dlaczego by nie spróbować?

Zanim jednak zainwestujesz czas i sprzęt, ten tekst pozwoli Ci przekonać się, czy wydobycie jest naprawdę dla Ciebie. 

Gdzie kopać kryptowaluty? Foto: Pexels

Gdzie kopać kryptowaluty? – wydobycie i obieg bitcoinów

Oprócz wspierania rozwoju kryptowalut, kopanie służy jeszcze jednemu ważnemu celowi: jest to jedyny sposób na wprowadzenie do obiegu nowej kryptowaluty.  Na przykład od listopada 2020 r. w obiegu znajdowało się około 18,5 miliona bitcoinów

Pod nieobecność „wydobywców” Bitcoin jako sieć nadal istniałby i byłby użyteczny, ale nigdy nie byłoby żadnego dodatkowego bitcoina. W końcu nadejdzie czas, kiedy wydobycie bitcoinów się skończy; zgodnie z protokołem Bitcoin całkowita liczba bitcoinów zostanie ograniczona do 21 milionów.

Krok 1: Kup odpowiedni sprzęt komputerowy

Ze względu na niską moc obliczeniową przeciętny komputer nie jest w stanie wydobywać bloków dla kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum

• GPU – kryptowaluty, takie jak Ethereum i Monero, można łatwo wydobywać za pomocą GPU. Niektóre z najlepszych procesorów graficznych to Nvidia GeForce GTX 1070 czy AMD Radeon RX580.

• ASIC – od Bitcoin po Ethereum, ASIC z powodzeniem wydobywają prawie wszystkie rodzaje kryptowalut. Niektóre z najlepszych ASIC to m.in Antminer S9.

Krok 2: Skonfiguruj system chłodzenia

Ponieważ sprzęt do kopania kryptowalut, uwalnia dużo energii, ważne jest, aby zastosować sposoby chłodzenia systemu. W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc elektryczne wentylatory chłodzące i wentylatory powietrza umieszczone obok sprzętu. 

Krok 3: Skonfiguruj portfel

Giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase, mogą być używane do otwierania konta, na którym otrzymasz nagrody za wydobycie.

Krok 4: Pobierz oprogramowanie

Dostępne są różne programy do kopania różnych kryptowalut. Po znalezieniu właściwego, podłącz go do swojego sprzętu. Uważaj na podejrzane oprogramowanie obecne w Internecie.

Krok 5: Dołącz do puli wydobywczej

Wydobywanie kryptowalut na własną rękę jest opłacalne tylko wtedy, gdy waluta jest nowa. Wraz ze wzrostem poziomów trudności maleją szanse na wydobycie kryptowaluty.

Pule to grupy „wydobywców”, którzy dzielą swoją moc obliczeniową, aby kopać kryptowaluty w krótkim czasie. Nagrody są dzielone między członków zgodnie z określonymi zasadami. Po dołączeniu do puli postępuj zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez oprogramowanie, aby od razu rozpocząć wydobywanie. 

Główną atrakcją dla wielu „wydobywców” jest perspektywa nagrody w postaci Bitcoina. Da się handlować nim na giełdzie, takiej jak Bitstamp, używając innego krypto; możesz nawet zarobić, robiąc zakupy, publikując posty na blogach na platformach, które płacą użytkownikom w kryptowalutach, a nawet zakładając oprocentowane konta.

Bitcoin jest „zdecentralizowaną” kryptowalutą lub taką, która nie polega na żadnym organie centralnym, takim jak bank centralny lub rząd, w celu nadzorowania jego regulacji.

Jak wydobywać bitcoiny

Gdy górnicy zweryfikują transakcje związane z Bitcoinami, o wartości 1 MB (megabajta), znane jako „blok”, ci „wydobywcy” mogą zostać nagrodzeni pewną ilością bitcoinów. Limit 1 MB został ustalony przez Satoshi Nakamoto i jest przedmiotem kontrowersji, ponieważ niektórzy „wydobywcy” uważają, że rozmiar bloku powinien zostać zwiększony, aby pomieścić więcej danych, co skutecznie oznaczałoby, że sieć bitcoin mogłaby szybciej przetwarzać i weryfikować transakcje.

Weryfikacja transakcji o wartości 1 MB sprawia, że ​​miner kwalifikuje się  do zarabiania bitcoinów — jednak nie każdy, kto weryfikuje transakcje, otrzyma wypłatę.

Foto: Pexels

Ile zarabia „wydobywca”

Nagrody za wydobycie bitcoinów zmniejszają się o połowę co cztery lata. Kiedy bitcoin został po raz pierwszy wydobyty w 2009 roku, wydobycie jednego bloku przyniosłoby ci 50 BTC. W 2012 roku zmniejszyła się o połowę do 25 BTC. Do 2016 roku liczba ta została ponownie zmniejszona o połowę do 12,5 BTC. 11 maja 2020 r. nagroda ponownie spadła o połowę do 6,25 BTC. W listopadzie 2020 r. cena Bitcoina wynosiła około 17 900 USD za bitcoin, co oznacza, że ​​za wypełnienie bloku zarobiłbyś 11 875 USD.

Zagrożenia

Gdzie kopać kryptowaluty już wiem, ale trzeba wiedzieć iż ryzyko związane z wydobyciem jest często ryzykiem finansowym i regulacyjnym. Jak wspomniano, wydobycie bitcoinów i ogólnie wydobycie stanowi ryzyko finansowe. Można przejść przez cały wysiłek zakupu sprzętu za tysiące lub setki tys. złotych tylko po to, aby nie uzyskać zwrotu z inwestycji.  Dobrym pomysłem może być również zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w Twoim kraju i ogólnymi zasadami dot. kryptowalut przed zainwestowaniem w sprzęt.

Dodatkowym potencjalnym ryzykiem związanym z rozwojem wydobycia bitcoinów (i innych systemów sprawdzających pracę) jest rosnące zużycie energii wymagane przez systemy komputerowe obsługujące algorytmy. Podczas gdy wydajność mikroprocesorów bardzo wzrosła w przypadku układów ASIC, rozwój samej sieci wyprzedza postęp technologiczny. W rezultacie istnieją obawy dotyczące wpływu na środowisko i śladu węglowego wydobywania bitcoinów.

Więcej szczegółów? Znajdziesz je poniżej.

Minier- koparka

Co to jest minier? Minier to wyspecjalizowany komputer przygotowany do kopania. Aby samodzielnie zbudować taki minier potrzebujesz kart graficznych, procesor, pamięć operacyjna, SSD, zasilacz (o bardzo dużej mocy) oraz specjalnej płyty głównej. Odpowiedni system operacyjny to kolejna podstawa, aby kopanie kryptowalut przynosiło oczekiwany efekt. Minerstat to jeden z lepszych systemów operacyjnych opierający się na Linuxie.

Co to jest cryptomining?

Co to jest cryptomining? Jest to dość skomplikowane, ale postaramy się to wyjaśnić, a więc polega to na sprawdzaniu transakcji oraz wyliczaniu nowych kryptowalut. A wszystko to, aby podtrzymać działanie systemu (to właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie dobrej karty graficznej).

Pools, czyli łączenie swoich mocy obliczeniowych koparek oraz ich wspólna praca, pozwala na rozwiązywanie skomplikowanych zadań oraz umożliwia kopanie kryptowalut.

Wysokość dochodu zależy od wysokości poniesionych kosztów. Głównym czynnikiem kosztów jest energia domowa. Urządzenie powinno pracować noc i dzień, czyli zapotrzebowanie na energię jest naprawdę ogromne. Zajmując się miningiem musisz się liczyć z gigantycznymi rachunkami za energię elektryczną.

Mining a ryzyko

W dzisiejszych czasach tyle rzeczy się zmienia. Ceny kryptowalut podlegają dużym wahaniom i nie da się dokładnie zaplanować zysków. Jeżeli wirtualna waluta mocno straci na wartości, Ty także jesteś na minusie. Ryzyko można zminimalizować w jeden prosty sposób, a mianowicie poprzez systematyczną zamianę kryptowalut na pieniądze.

Foto: Pexels

Budowa koparki

Cały proces jest skomplikowany, poniżej znajdziesz listę skróconą listę zakupów, które Ci się przydadzą do tego celu:

  1. Płyta główna
  2. CPU
  3. Pamięć operacyjna
  4. Zasilacz
  5. SSD
  6. Karty graficzne
  7. Ramka

Dodatkowo będziesz potrzebował riserów. Są to adaptery umożliwiające zmontowanie wielu kart graficznych obok siebie.

Gdzie kopać kryptowaluty? – Pierwsze uruchomienie

Jak już koparka będzie gotowa do pracy, możesz ją uruchomić. Aby koparka działała Ci prawidłowo należy wybrać i zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Dobrym oraz odpowiednim oprogramowaniem dla Twojego systemu będzie Minerstat. Oprogramowanie, które pomoże Ci zarobić pierwsze pieniądze.

Teraz już jesteś prawie gotowy do zarabiania swoich pierwszych wirtualnych pieniędzy. Nie zapominaj, że kryptowaluty, tak jak i pieniądze w rzeczywistym świecie, mogą tracić na wartości. Dlatego najlepiej wypłacać je co jakiś czas, aby nie stracić.

Brokerzy

Globalny broker online FxPro oferuje inwestycje w kontrakty CFD na 6 różnych rynkach: forex, akcji, indeksów, futures, spot metali oraz spot surowców. Zapewniając tym samym swoim klientom dostęp do najwyższego poziomu płynności oraz zaawansowanego systemu egzekucji zleceń bez interwencji dealing desk. FxPro jest gorącym orędownikiem transparentności, dlatego opracowała najwyższy standard bezpieczeństwa dla funduszy swoich klientów. Z tego względu wszystkie środki klientów są zabezpieczane w największych międzynarodowych bankach, oddzielone od środków własnych firmy z zaawansowanego systemu egzekucji zleceń bez interwencji dealing desk.

Broker eToro jest liderem globalnej rewolucji Fintech. To wiodąca światowa sieć inwestycji społecznościowych, z milionami zarejestrowanych użytkowników oraz bogatą gamą innowacyjnych narzędzi inwestycyjnych. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy trzech przedsiębiorców postanawia dokonać przełomu w świecie inwestowania. Ich misja: sprawić, by inwestowanie stało się dostępne dla każdego — niezależnie od lokalizacji — i ograniczyć zależność klientów od tradycyjnych instytucji finansowych.

Jeden z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewnia inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiada ponad 15 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzył oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych. W ciągu 16 lat działalności na rynkach finansowych zdobył zaufanie ponad 389 000 klientów na całym świecie. Regulowany przez największe na świecie organy nadzoru,: FCA, KNF, CySEC i IFSC.

Jeden z największych brokerów na świecie. Z ponad 5 000 000 klientów od momentu powstania w 2009 roku, XM rozwinęło się w dużą i renomowaną firmę inwestycyjną - prawdziwego lidera branży. Obecnie zatrudnia ponad 600 profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej. Obsługa klienta w ponad 30 językach czyni XM brokerem wybieranym przez traderów na każdym poziomie doświadczenia i w każdym zakątku świata. XM posiada wiedzę i zasoby, aby pomóc każdemu klientowi realizować jego cele transakcyjne, co może zaoferować jedynie broker działający na dużą skalę.