Czym jest nft?
Niewymienne tokeny (NFT) wydają się w tym roku rządzić na rynku związanym z technologią blockchain. Od sztuki i muzyki, po tacos i papier toaletowy, te cyfrowe zasoby sprzedają się jak XVII-wieczne egzotyczne holenderskie tulipany — niektóre za miliony dolarów!
Czy niewymienialne tokeny są rzeczywiście warte swojej ceny i szumu dookoła? Niektórzy eksperci twierdzą, że to bańka, która prędzej czy później pęknie. Inni wierzą, że NFT pozostaną z nami i na zawsze zmienią sposób inwestowania i posiadania aktywów. Czy to co słyszymy o nowych technologiach na serwisach społecznościowych jest prawdą? Czy to kolejny chwyt marketingowy namawiający do inwestycji w piramidę finansową? Przyjrzyjmy się NFT nieco bliżej.
Czym jest rynek NFT?
Zacznijmy od tego czym właściwie są te niewymienialne tokeny, o których mówi cały świat. Czym jest NFT? Najprościej mówiąc, NFT to zasób cyfrowy, który reprezentuje obiekty ze świata rzeczywistego, takie jak sztuka, muzyka, przedmioty w grach komputerowych i filmy. Są kupowane i sprzedawane online, często za pomocą kryptowalut, i zazwyczaj są kodowane za pomocą tego samego oprogramowania bazowego.
Chociaż istnieją od 2014 r., to dopiero teraz NFT zyskują rozgłos, ponieważ stają się coraz bardziej popularnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Od listopada 2017 r. na rynek NFT wydano oszałamiające 174 miliony dolarów!
„Niezamienny” mniej więcej oznacza, że ma unikalną wartość i nie można go zastąpić czymś innym. Na przykład bitcoin jest zamienny — wymień 1 BTC na innego bitcoina, a otrzymasz dokładnie to samo. Jednak jedyna w swoim rodzaju karta kolekcjonerska nie jest zamienna. Gdybyś zamienił ją na inną kartę, miałbyś zupełnie nową, niepodobną kartę. Jest to w miarę jasne? Dobrze, gdzie w takim razie powstają nft? Większość tokenów jest inplementowana na sieci Ethereum i przy użyciu tej samej sieci również sprzedawana i transferowana między portfelami.
Dla przypomnienia, Ethereum jest kryptowalutą, taką jak bitcoin lub dogecoin, ale jego blockchain obsługuje również te NFT, które przechowują dodatkowe informacje, dzięki którym działają inaczej niż, powiedzmy, moneta ETH. Warto zauważyć, że inne blockchainy takie jak Solana, Kadena czy Avalanche mogą implementować własne wersje NFT. Istnieje wiele różnych projektów, które cieszą się ogromną popularnością i nabierają rozgłosu. Na topie nadal są Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks, Pudgy Penguins oraz Decentraland.
Co ciekawe wiele NFT, przynajmniej na samym początku, było kreacjami cyfrowymi, które już istnieją w jakiejś formie gdzie indziej, tak jak na przykład kultowe klipy wideo z gier NBA lub zdjęcia obrazów w wersji cyfrowej, które już krążą na Instagramie.
Dlaczego kupujemy NFT?
Technologia związana z NFT zapewnia kupującemu posiadanie oryginalnego przedmiotu, który w żaden sposób nie będzie należał do kogokolwiek innego. Mało tego, zawiera wbudowane uwierzytelnianie, które służy jako dowód własności. Kolekcjonerzy cenią te „cyfrowe prawa do przechwałek” niemal bardziej niż sam przedmiot. W końcu kto by nie chciał być właścicielem cyfrowego dzieła wartego miliony dolarów?
Z kolei, dlaczego zbieramy monety albo znaczki? Dla jednych może być to hobby, dla innych możliwość zarobku. Niektórzy inwestorzy kupują NFT, aby wykorzystać je w innych celach związanych z technologią blockchain. Gracze zbierają NFT, ponieważ często są one wyjątkowymi przedmiotami w ich ulubionych grach komputerowych. Tak, dokładnie! Niektóre nft w grze mogą być łukiem, mieczem, zbroją czy nawet zwierzakiem, którego dosiada Twój awatar i podróżuje po świecie metaverse!
Jak się tworzy NFT?
NFT powstają w tak zwanym łańcuchu bloków, który jest rozproszoną publiczną siecią transkacyjną. Blockchain jest technologią, którą prawdopodobnie kojarzysz jako innowację umożliwiającą tworzenie kryptowalut.
Większość transakcji non fungible token 'ów zwykle utrzymywanych jest w łańcuchu bloków Ethereum, chociaż inne blockchain również mogą je implementować i obsługiwać. NFT jest tworzone lub „wybijane” z obiektów cyfrowych, które reprezentują zarówno przedmioty materialne, jak i niematerialne, w tym:
– sztukę graficzną – obrazy, malunki, wszelkiego rodzaju rysunki
– gify oraz animacje
– filmy i najważniejsze wydarzenia sportowe
– artykuły kolekcjonerskie
– wirtualne awatary i skórki do gier wideo
– designerskie trampki
– muzykę – utwory muzyczne, aranżacje
Liczą się nawet tweety! Współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet jako NFT za ponad 2,9 miliona dolarów. Zasadniczo NFT są dokładnie tym samym co fizyczne przedmioty kolekcjonerskie, tylko w postaci cyfrowej. Zamiast więc powiesić na ścianie obraz olejny, kupujący otrzymuje plik cyfrowy, który przetrzymuje w prywatnym portfelu. Otrzymuje on również wyłączne prawa własności – NFT mogą mieć tylko jednego właściciela, a korzystanie z technologii blockchain ułatwia weryfikację własności i przenoszenie tokenów między posiadaczami. Twórca danego tokenu może również przechowywać określone informacje w metadanych NFT. Na przykład, artyści mogą podpisać swoje dzieła, umieszczając w pliku swoją cyfrową parafkę.
W jakiej cenie jest NFT?
Historycznie inwestowanie w sztukę było czymś, czym cieszli się tylko najbogatsi i szlachetnie urodzeni. Wraz z wschodzącym rynkiem NFT coraz więcej firm, domów aukcyjnych, artystów, celebrytów, kolekcjonerów i inwestorów zaczyna wierzyć, że inwestowanie w sztukę cyfrową staje się bardzo opłacalne.
Odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego niewymienialny token jest tak świetną inwestycją? Jak to się dzieje, że marka wypuszcza swoją kolekcję NFT i szybko wysprzedaje wszystkie tokeny?
Większość projektów zaczyna swoją przygodę z NFT od stworzenia bazy użytkowników w mediach społecznościowych i na Discordzie. Dopiero później taki projekt udostępnia inwestorom ograniczoną ilość swoich niewymienialnych tokenów. Niektóre marki potrafią wzbudzić ogromne zainteresowanie w bardzo krótkim czasie, wtedy działają już podstawowe siły podaży i popytu, a cena gwałtownie rośnie. O jakich sumach możemy tutaj mówić? Najdroższą kolekcją NFT była kolekcja CryptoPunk’s, a najdroższym NFT był Punk numer 5822 sprzedany za 23,7 mln dolarów! Dlaczego nft – non fungible token może być tak drogi? Przemawia za tym wiele korzyści: posiada certyfikat autentyczności, wartość kolekcjonerską czy chociażby jest zabezpieczeniem własności intelektualnej. Jego jedynym właścicielem jesteś tylko Ty, a jeżeli jesteś twórcą, to możesz być pewien, że blockchain broni twoich praw autorskich.
Do czego wykorzystywane są NFT?
Technologia Blockchain i NFT dają artystom i twórcom treści wyjątkową okazję do zarabiania na swoich produktach. Dla przykładu – artyści nie muszą już polegać na galeriach lub domach aukcyjnych, aby sprzedawać swoje dzieła. Zamiast tego autor może sprzedać je bezpośrednio konsumentowi jako NFT, co również pozwala mu na większe zyski ze swojej pracy.
Ponadto artyści mogą programować dodatkowe opłaty związane z własnymi dziełami, dzięki czemu otrzymają procent sprzedaży za każdym razem, gdy ich sztuka zostanie sprzedana nowemu właścicielowi. Jest to unikalny sposób zarobku, ponieważ artyści na ogół nie zarabiają już po sprzedaży danego utworu czy obrazu.
Sztuka to nie jedyny sposób na zarabianie pieniędzy na NFT. Marki takie jak Charmin czy Taco Bell wystawiają na aukcjach tematyczne dzieła sztuki NFT, w celu zebrania funduszy na cele charytatywne.
Oprócz celów zarobkowych i charytatywnych NFT umożliwia wiele innych zastosowań. Jak już wspomniałem, tokeny nft używane są w grach komputerowych jako ekskluzywne produkty – samochody, mounty, zbroje, miecze i tak dalej; ciekawym zastosowaniem NFT jest sprzedaż nieruchomości – tokeny reprezentują posiadłości oraz działki.
Jak kupować NFT?
Jeżeli interesuje Cię kupno NFT musisz zapoznać się z całym procesem, który wcale nie jest taki prosty!
Na samym początku musisz założyć cyfrowy portfel, który jest wymagany na praktycznie każdej platformie NFT czy giełdzie. Oprócz portfela będziesz także potrzebował zweryfikowanego konta na giełdzie kryptowalut. Kiedy już zarejestrujesz swój portfel i konto na giełdzie kup Ethereum (ETH) – w większości przypadków NFT stworzone jest właśnie na tym blockchainie. Następnie, przetransferuj ETH na swój kryptowalutowy portfel, który połączysz z NFT marketplacem. Kiedy już złączysz portfel z marketplace’em (np.: platformą opensea) wystarczy, że wybierzesz projekt i produkt, który Cię interesuje i dokonasz zakupu. Pamiętaj, że w sieci Ethereum obowiązują wysokie opłaty transakcyjne, dlatego też postaraj się zakupić nieco więcej ETH niż podane jako cena NFT. Niewymienialne tokeny znajdziesz na wielu platformach oraz giełdach, ważne jest natomiast znaleźć te najlepsze z nich. Jeżeli zależy Ci na jakości i uczciwości to powinieneś wybrać Crypto.com – najlepszy markteplace, Binance – platforma o niskich opłatach transakcyjnych, OpenSea – jedna z najlepszych platform do handlu NFT lub Nifty Gateway – najlepsza platforma z tokenami premium.
Po tym jak już wybierzesz to co Cię interesuje, wystarczy że dokonasz zakupu. Po opłaceniu NFT, token powinien pojawić się na Twoim portfelu lub został dodany do Twojego konta na platformie, na której dokonałeś zakupu.
NFT podobne do kryptowalut?
Generalnie, NFT są zbudowane przy użyciu tego samego rodzaju programowania, co kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum.
Nie da się zaprzeczyć, że kryptowaluty i NFT są ze sobą bezpośrednio powiązane. Oprócz technologii blockchain łaczy je również sposób zakupu, wykorzystujemy do ich kupna portfele cyfrowe oraz giełdy i platformy wymiany cyfrowych aktywów. Podczas sprzedaży i kupna możemy zamieniać jedne na drugie – NFT sprzedajemy za ETH i odwrotnie, możemy kupić tokeny nft za pomocą kryptowaluty. Na tym podobieństwa się kończą. Co w takim razie różni te na pozór identyczne aktywa? Fizyczne pieniądze i kryptowaluty są „wymienne”, co oznacza, że można nimi handlować lub wymieniać je na inne aktywa. Mają też taką samą wartość — jeden dolar jest zawsze wart drugiego dolara; jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi. Wymienność kryptowalut sprawia, że jest to zaufany sposób przeprowadzania transakcji na blockchainie. NFT są różne. Każdy z nich posiada podpis cyfrowy, który uniemożliwia zamianę danego tokena NFT na inny (niemożliwy do wymiany – non-fungible). Trochę tak jak w przypadku posiadania obrazu mona lisa lub poplamionych spodni – obydwie te rzeczy mają unikalną wartość, nie da się ich podrobić, a jedynie można stworzyć ich kopie, nadal odbiegające od oryginału. Koniec końców wprawne oko dostrzeże różnice i wyśmieje twórcę tandetnej podróbki.
Co dalej z NFT?
Dowiadując się jak świetną w ostatnich latach inwestycją wydają się nft, sam zastanawiasz się czy kupić je kiedy cały rynek kryptowalut jest niepewny? Może chciałbyś stworzyć nft? Jest to wspaniały pomysł, zważając na fakt, że ostatni rok był dla inwestorów niewymienialnych tokenów wygraną na loterii. Nie tylko już istniejące w świecie nowych technologii tokeny są bardzo cenne, ale i te nowe nft wchodzące dopiero na platformy.
Jest to z pewnością branża, która nabiera rozpędu i być może już wkrótce rozwinie się na tyle, że każdy będzie w posiadaniu unikatowych tokenów. Jeśli planujesz jakiekolwiek długoterminowe inwestycje, NFT są bez dwóch zdań czymś w co warto włożyć swój kapitał i cierpliwie zaczekać na zyski. Nie jest to jednak porada inwestycyjna! Pamiętaj aby inwestować z głową!