Historia złota czyli najpopularniejszego kruszcu na świecie
Złota biżuteria jest najbardziej popularną i najbardziej luksusową biżuterią spośród wszystkich dostępnych na rynku. Złote wyroby są trwałe, stosunkowo niedrogie i pięknie wyglądają. Dlaczego złoto jest tak popularne? Przeczytaj jaka jest historia złota, a także skąd pochodzi pierwsza sztabka z tego kruszcu i kiedy została odkryta? Przekonaj się sam!
Historia złota – jakie były początki?
Pierwsze złote ozdoby pochodzą z czasów sprzed 5600 lat i według dostępnych źródeł pierwszymi, którzy nosili je na sobie byli Egipcjanie – królowie i faraonowie. Kruszec ten zdobił również ważne dla Egipcjan budynki, czyli grobowce oraz piramidy. Egipcjanie z jakiegoś powodu wybrali złoto jako metal, który był godny królów – być może przez to, że złoto było jasne i błyszczące. Oprócz tego Egipt w tamtych czasach był miejscem gdzie ten kruszec występował w postaci dużych złóż. Ostatecznie inne starożytne cywilizacje również zainteresowały się złotem i w wyniku podbojów było ono łupione i przejmowane.
Pierwsze złote monety z Chin
Historia złota nierozerwalnie jest związana z Chinami. Już w 654 r.p.n.e Chiny wytopiły pierwsze złote monety, które służyły jako środek płatniczy. Wcześniej korzystano z metali nieszlachetnych. Przez ponad 1000 lat bizantyjski złoty solid służył jako środek płatniczy dla państw od Anglii aż po Chiny. Dopiero po upadku Bizancjum oraz wybuchu epidemii dżumy złoto straciło swoją pozycję na rzecz srebra. Wrócono jednak do złota na początku XIX w. kiedy Wielka Brytania i jej kolonie wprowadziła standard złota, w którym możliwe było wymienienie papierowych pieniędzy na złotego suwerena emitowanego przez Royal Mint.
Pieniądz fiducjarny
W późniejszych latach w ślad za Wielką Brytanią poszły Niemcy, USA i Kanada. Po wybuchu I wojny światowej zrezygnowano ze standardu złota i postawiono na pieniądz fiducjarny, który nie miał pokrycia w żadnych dobrach materialnych. Spowodowało to między innymi kryzys w Niemczech spowodowany zbyt dużą inflacją. Po wojnie próbowano wrócić do standardu złota, w 1925 r. parlament brytyjski uchwalił ustawę The British Gold Standard Act, która umożliwiała wymienialność waluty tylko w formie 12-kilogramowych sztabek. System pieniężny oparty na złocie nie był jednak odpowiedni i przyczynił się do deflacji i bezrobocia. W 1929 roku wybuchł Wielki Kryzys, a w 1931 roku Zjednoczone Królestwo ponownie zrezygnowało ze złotego standardu. W 1933 prezydent Roosevelt zabronił w Ameryce posiadania złota i ogłosił jego konfiskatę.
System płatniczy oparty na dolarze
Pod koniec II wojny światowe Stany Zjednoczone – jako państwo, które było największym mocarstwem w tamtym okresie, zorganizowały konferencję w Hotelu Mount Washington, gdzie zaproszono ministrów finansów 44 państw w celu ustalenia stabilnego systemu płatności. Stany chciały przekonać inne kraje, że najlepszy system powinien być oparty na dolarze, a nie na złocie. Pozostałe państwa jednak się nie zgodziły i ustalono, że nadwyżkę w dolarach będą mogły wymieniać ze Stanami po stałym kursie 35 dolarów za uncję złota. Niestety trwające w późniejszych latach wojny uszczupliły rezerwy złota w amerykańskich skarbcach. Z tego powodu w 1971 roku ówczesny prezydent Stanów Richard Nixon odmówił Anglii wymiany kilkuset milionów dolarów na złoto. Ponadto prezydent zawiesił postanowienia z Hotelu Mount Washington. Mimo obietnic stworzenia nowego stabilnego systemu płatniczego opartego na złocie, Stany Zjednoczone nie miały i nie mają zamiaru wywiązać się z obietnicy.
Jak złoto pojawiło się na Ziemi?
Wiesz już, że to Egipt jako pierwszy poznał się na złocie jako drogocennym metalu, ale zastanawiasz się skąd złoto w ogóle pojawiło się na ziemi? Jaka jest historia złota? Otóż złoto obecne jest w skorupie ziemskiej od momentu uderzenia meteorytu w naszą planetę podczas tak zwanego okresu “wielkiego bombardowania”. Meteor miał w swoim składzie właśnie ten metal szlachetny i wszczepił go w Ziemię około 4 miliardy lat temu. Do dziś wydobywamy go w postaci grudek, samorodków i blaszek. Występują one w różnej czystości, dlatego też rozróżniamy złoto pod względem próby. Im bardziej szlachetne złoto, tym próba jest wyższa. Najdroższymi ozdobami są oczywiście te o najwyższej próbie, najwyższej jakości.
Historia złota pokazuje, że jest to znakomity środek płatniczy
Jak widać w historii złota, mimo upływu tysięcy lat, złoto, które było docenione już przez starożytnych Egipcjan, nadal jest uznanym środkiem płatniczym i środkiem finansowym, służącym do zabezpieczenia kapitału. Dlaczego więc był to tak dobry wybór? Gdyby w dniu dzisiejszym spojrzeć na układ okresowy i wybrać pierwiastek, który mógłby zastąpić złoto, co to mogłoby być? Okazuje się, że taki zamiennik nie istnieje. Już tłumaczę dlaczego.
Może rozliczać się za pomocą gazu czy cieczy?
Rozliczanie się za pomocą gazów jest kuszącą propozycją, nie jest to jednak wygodna forma płatności, ponieważ jego objętość zależy od temperatury – w zimę byłoby go mniej, w lato więcej. Gazy niestety odpadają. Może ciecze zdadzą egzamin? Tutaj zasada jest ta sama, ciecze również będą zmieniać swoją objętość zależnie od temperatury otoczenia. Skreślić z naszej listy zamienników musimy również niemetale, które w większości są łatwopalne. To zawęża nasz obszar poszukiwań do metali, ale nie wszystkich. Na przykład sód wybucha w kontakcie z wodą, a przecież nikt nie chciałby żeby jego pieniądze eksplodowały z powodu małego deszczu.
Czy istnieje odpowiedni metal jako zamiennik złota?
Zamiennik złota powinien być więc metalem, który nie reaguje z wodą. Mógłby to być Gal, który w temperaturze pokojowej jest ciałem stałym, jednak w temperaturze ludzkiego ciała się topi – pieniądze dosłownie przepływały by przez ręce. Odpowiedni metal nie mógłby również reagować z powietrzem, szczególnie kiedy nadamy mu już dokładny kształt. Z tego powodu odpada miedź, która z początku wygląda bardzo ładnie, ale z czasem utlenia się i… wystarczy spojrzeć na Statuę Wolności, która w momencie postawienia była lśniąca i piękna. Pierwiastek, który wybierzemy nie mógłby być szkodliwy dla zdrowia, z tego powodu odpadają pierwiastki radioaktywne – np. Pluton.
Ekskluzywny pieniądz
Oprócz tego nasz metal-pieniądz powinien być ekskluzywny. Nie powinien być zbyt powszechny i możliwy do wydobycia w każdym ogródku. To zawęża wybór do metali szlachetnych – ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna, złoto, srebro. Metal, którego poszukujemy nie powinien występować w zbyt rzadkich ilościach, dlatego nie wybralibyśmy osmu, rodu, irytu i srebra. Do wyboru zostały nam platyna, pallad, złoto i ruten. Tutaj tak naprawdę możemy się zatrzymać i stwierdzić, że któryś z tych pierwiastków mógłby zastąpić złoto. Czy na pewno? Oprócz aspektów ilościowych złoto jest również ładne, kowalne, a dzięki odpowiednim reakcjom związanym z fizyką relatywistyczną jest ono po prostu złote. Podsumowując, złoto nie bez powodu od stuleci jest środkiem płatniczym i metalem szlachetnym, który zabezpiecza nasz kapitał.